Our Staff

Strategic Initiatives


Silvia Irawan

Silvia Irawan

Chief Strategy Officer

Executive Office


Safira Andrista

Safira Andrista

Special Assistant to Managing Director

Roida Afourin Tambunan

Roida Afourin Tambunan

Monitoring & Evaluation Coordinator

Elizabeth Kamaratri

Elizabeth Kamaratri

Monitoring & Evaluation Officer

Gawi Bapakat: Sustainable Village Program


Anindya Prima Hadi

Anindya Prima Hadi

Program Manager

Sonny Cahya Putra Sihaloho

Sonny Cahya Putra Sihaloho

Field Officer (Conservation & Restoration)

Dewi Rimbasari

Dewi Rimbasari

Interim Program Coordinator

Muhammad As’ad

Muhammad As’ad

Conservation & Restoration Coordinator

Rafika Surya Bono

Rafika Surya Bono

Operations Manager

Thomas Petrus Gekeng Tukan

Thomas Petrus Gekeng Tukan

Social Governance Coordinator

Liska Ayulia

Liska Ayulia

Agri-food Systems Analyst

Yosephine Vincensia Sinaga

Yosephine Vincensia Sinaga

Sustainable Certification Coordinator

Indriyani Rahayu

Indriyani Rahayu

Sustainable Certification Analyst

Muhammad Fauzan

Muhammad Fauzan

Field Officer (Agri-food Systems)

Adinda Canserera Milaba

Adinda Canserera Milaba

Interim Program Coordinator

Gede Aswin Yoga Putra

Gede Aswin Yoga Putra

GIS Specialist

Luthfia Maharani Edvandiari
Sarah Nova Irene Lumbantobing

Sarah Nova Irene Lumbantobing

Field Officer (Sustainable Certification)

Samuel Payo Sinuraya

Samuel Payo Sinuraya

Field Officer (Agri-food Systems)

Achmad Sopian

Achmad Sopian

Field Officer (Agri-food Systems)

Maulana Zeta Redo Satria

Maulana Zeta Redo Satria

Field Officer (Agri-food Systems)

Amalia Paramitha

Amalia Paramitha

Agri-food Systems Coordinator

Mila Oktavia Mardiani

Mila Oktavia Mardiani

Agri-food Systems Analyst

Jurisdictional Approach & Wewowo Lestari


Tri Astuti

Tri Astuti

Program Manager

Kintan Maulidya Nurjaman

Kintan Maulidya Nurjaman

Program Assistant

Ade Adang Suryana

Ade Adang Suryana

Research Assistant (Conservation & Restoration)

Irawan Sulaksono

Irawan Sulaksono

Program Assistant

Nibras Balqis Sakkir

Nibras Balqis Sakkir

Social Governance Analyst

Dyah Retnani Nurhidayati

Dyah Retnani Nurhidayati

Sustainable Sourcing Analyst

Rafika Rosmalida

Rafika Rosmalida

Social Governance Analyst

Nina Nur Ainia

Nina Nur Ainia

Program Assistant

Efran Rivaldo Aqino

Efran Rivaldo Aqino

Program Assistant

Kolibri Alliance


Nadien Basmah Farrazahwa

Nadien Basmah Farrazahwa

Program Assistant

Tani Baik


Aditya Pandu Perdana

Aditya Pandu Perdana

Knowledge Management Officer

Muhammad Riyadh

Muhammad Riyadh

Interim Program Coordinator

Khoerunnisa

Khoerunnisa

Program Assistant

Industrial Cluster


Margaret Young

Margaret Young

Industry Cluster Officer

Christine Natalia Palis

Christine Natalia Palis

Agricultural Product Development Officer

Adi Supriyadi

Adi Supriyadi

Postharvest Technology Officer

E.A. Lintang Wardyani

E.A. Lintang Wardyani

Research Officer (Economist)

Ari Aji Cahyono

Ari Aji Cahyono

Industrial Cluster Coordinator

Digital Transformation


Utami Putri Manvi

Utami Putri Manvi

Digital Transformation Director

Cokorda Gde Wisnu Wiratama

Cokorda Gde Wisnu Wiratama

Digital Transformation Coordinator

Muhammad Adli Pramana

Muhammad Adli Pramana

Public Communication Coordinator

Ika Riyani Permanasari

Ika Riyani Permanasari

Data Administration Assistant

Athiyyah Khayyirah

Athiyyah Khayyirah

Data Management Officer

Rizka Iwanda

Rizka Iwanda

Spatial Data Officer

A. Arif Wangsa

A. Arif Wangsa

Public Communication Officer

Operations


Ni Putu Meilla Cahyani

Ni Putu Meilla Cahyani

Human Resources Assistant

Krisnawati Puspita Indah
Ni Kadek Sulistiawati

Ni Kadek Sulistiawati

Accounting Officer

I Komang Abas Malyadi

I Komang Abas Malyadi

Finance Assistant

Daniel Rudolf Henoetasi

Daniel Rudolf Henoetasi

General Affair Officer

Nadhifa Faisal

Nadhifa Faisal

Human Resource Officer

Ricka

Ricka

Finance Officer

Ni Luh Putu Wiswaharini

Ni Luh Putu Wiswaharini

Finance Assistant

Dwiki Mirwan Fajri

Dwiki Mirwan Fajri

Finance Coordinator

Technical


Katryn N. Pasaribu

Katryn N. Pasaribu

Research Fellow

Mei Mei Meilani
Fadly Fadhillah

Fadly Fadhillah

Community Development Specialist

Mohammad Fauzi

Mohammad Fauzi

Advisor for Kotawaringin Barat

Heni Martanila

Heni Martanila

Sustainable Certification Lead

Michael Padmanaba

Michael Padmanaba

Biodiversity Lead

Safeguard


Gregorius Retas Daeng

Gregorius Retas Daeng

Safeguard Lead